SHERMAN COUNTY, NEBRASKA       PRIMARY ELECTION    MAY 13, 2014
RACE PTY ASHTON ROCKVL NLC CLC SLC HARRISON EARLY  PROV VALLEY HOWARD CUSTER TOTAL
US SENATOR VOTE FOR ONE SIX YEAR TERM                
Clifton R. Johnson R 0 2 2 1 2 2 0 0       9
Clifton R. Johnson NP-R 0 0 0 0 0 0 0 0       0
Shane Osborn R 5 9 17 14 12 14 10 0       81
Shane Osborn NP-R 0 0 1 0 0 1 0 0       2
Sid Dinsdale R 10 16 23 18 10 30 13 1       121  
Sid Dinsdale NP-R 0 0 0 0 0 0 0 0       0
Ben Sasse R 23 34 38 25 47 68 14 2       251
Ben Sasse NP-R 0 0 1 0 0 3 0 0       4
Bart McLeay R 1 3 5 8 5 12 0 0       34  
Bart McLeay NP-R 0 0 0 0 0 0 0 0       0
Larry Marvin D 28 19 42 20 38 14 10 3       174
Larry Marvin NP-D 0 0 0 0 0 0 0 0       0
Dave Domina D 31 10 37 15 30 11 4 0       138
Dave Domina NP-D 0 0 0 0 0 0 0 0       0
                           
CONGRESS DIST.#3 VOTE FOR ONE TWO YEAR TERM              
Tom Brewer R 9 18 32 16 14 39 8 1       137
Tom Brewer NP-R 0 0 1 0 0 1 0 0       2
Adrian Smith R 30 45 50 50 61 82 29 1       348
Adrian Smith NP-R 0 0 1 0 0 3 0 0       4
Mark Sullivan D 64 32 84 34 73 25 19 3       334  
Mark Sullivan NP-D 0 0 0 0 0 1 0 0       1  
                             
GOVERNOR VOTE FOR ONE FOUR YEAR TERM              
Tom Carlson R 1 4 9 5 4 3 3 0       29
Beau McCoy R 17 21 27 22 23 49 10 1       170
Jon Bruning R 9 11 19 11 18 14 9 0       91
Mike Foley       R 3 19 12 12 10 26 3 1       86
Pete Ricketts R 8 10 18 18 20 32 11 1       118
Bryan Slone R 1 0 1 0 2 4 1 0       9
Chuck Hassebrook D 61 26 83 35 69 25 17 2       318
Chuck Hassebrook NP-D 0 0 0 0 0 1 0 0       1
Mark G. Elworth Jr. L 0 0 1 0 0 0 0 0       1
Mark G. Elworth Jr. NP-L 0 0 0 0 0 0 0 0       0
                           
SECRETARY OF STATE VOTE FOR ONE FOUR YEAR TERM                  
John A. Gale R 28 53 62 54 66 99 28 2       392    
Ben Backus L 0 0 1 0 0 0 0 0       1
Ben Backus NP-L 0 0 0 0 0 0 0 0       0
                           
STATE TREASURER VOTE FOR ONE FOUR YEAR TERM              
Don Stenberg R 30 57 60 52 63 90 30 2       384  
Christopher Costello R 5 5 15 12 7 23 6 0       73  
Michael J. O'Hara D 54 29 78 30 64 19 14 3       291  
Michael J. O'Hara NP-D 0 0 0 0 0 0 0 0       0
Michael Knebel L 0 0 1 0 0 0 0 0       1  
Michael Knebel NP-L 0 0 0 0 0 0 0 0       0
                           
ATTORNEY GENERAL VOTE FOR ONE FOUR YEAR TERM              
Doug Peterson R 11 25 25 22 25 36 7 1       152
Pete Pirsch R 10 8 10 11 24 13 5 0       81
Brian Buescher R 8 15 15 20 14 34 8 0       114
Mike Hilgers R 5 8 17 6 10 23 11 1       81
Janet Stewart D 23 17 48 16 33 17 10 1       165  
Janet Stewart NP-D 0 0 0 0 0 0 0 0       0
Allan J. Eurek D 64 23 62 29 50 9 14 2       253
Allan J. Eurek NP-D 0 0 0 0 0 1 0 0       1  
                           
AUDITOR OF PUBLIC ACCOUNTS VOTE FOR ONE FOUR YEAR TERM              
Charlie Janssen R 19 21 30 35 33 52 14 0       204
Larry Anderson R 9 26 22 15 26 42 11 1       152
Amanda McGill D 51 30 74 30 62 24 15 3       289  
Amanda McGill NP-D 0 0 0 0 0 1 0 0       1
                           
COMMISSIONER DIST.#1 VOTE FOR ONE FOUR YEAR TERM              
Tom Bandur D 42   42       8 0       92  
Tom Bandur NP-D 0   1       0 0       1  
Vonnie Dzingle D 30   55       4 1       90
Vonnie Dzingle NP-D 0   0       0 0       0
John E. Hulinsky                              D 27   26       8 0       61
John E. Hulinsky                              NP-D 0   0       0 0       0
                           
COMMISSIONER DIST.#2 VOTE FOR ONE FOUR YEAR TERM                
Kenny Kaslon D   25     67   8 1       101  
Kenny Kaslon NP-D   0     0   0 0       0
Richard W. Panowicz D   18     27   3 1       49  
Richard W. Panowicz NP-D   0     0   0 0       0
                             
STATE BOARD OF EDUCATION DIST #6 VOTE FOR ONE FOUR YEAR TERM              
Maureen Nickels NP 77 76 138 75 123 118 43 5       655
                           
DAWSON PUBLIC POWER/BUFFALO SUB VOTE FOR ONE SIX YEAR TERM              
Dan Mercer NP   10       2 4 0       16
Scott Robert Stubblefield NP   7       0 0 0       7
Andrew W. Hoffmeister NP   8       1 0 0       9  
Craig Wietjes NP   10       5 1 0       16
                             
NEBRASKA PUBLIC POWER -  SUB #2 VOTE FOR ONE SIX YEAR TERM                
Barry DeKay NP 12 16 26 7 21 26 7 1       116
Dan Scheer NP 69 43 68 39 56 42 23 2       342
Ross A. Knott NP 15 27 44 39 61 63 13 2       264
                           
LOUP CITY BRD EDUCATION DIST #1 VOTE FOR FOUR FOUR YEAR TERM              
Anthony J. Stobbe NP 38 16 29 17 29 0 10 0 1 0   140  
Jamie Lewandowski NP 80 53 138 76 115 0 43 1 6 2   514
Joe J. Jerabek NP 64 14 64 51 63 0 27 1 2 4   290
Cindy Ericson NP 47 30 129 55 90 0 32 1 5 2   391
Loraine P. Panowicz NP 27 30 89 55 60 1 22 1 2 3   290
Brandon Tuma NP 46 27 48 42 34 0 9 1 0 2   209
Wayne Klein NP 69 32 107 55 96 0 21 2 3 2   387
Rick Chilewski NP 37 18 82 54 63 1 21 3 2 5   286
Mitch Spotanski NP 73 34 117 53 98 0 29 5 6 3   418
                           
          THESE AMOUNTS ARE FINAL NUMBERS FROM THE CANVASSING BOARD.           VOTER TURN OUT  51%
VOTER TURN OUT BY PRECINCT
Ashton -  50.33%
Rockville - 40.32%  
North Loup City - 55.33%  
Central Loup City - 56.17%
South Loup City - 57.52 %
Harrison - 43.50%